ЕDIEE

Наставак инвестиција у електромрежу на подручју Братунца и Сребренице дио је ширег стратешког плана ОДС „Електро-Бијељина“, који за наредни период предвиђа значајна улагања у развој дистрибутивног система и на овом подручју – истакао је директор „Електро-Бијељине“ Бојан Савић, након састанка са начелницима ових општина, Лазаром Продановићем и Милошем Вучићем.

„Акценат је стављен на изградњу нових електроенергетских објеката, у подручјима гдје је повећана изградња стамбених зграда, али и на изградњу капиталних објеката, као што су чворне трафо-станице“, појаснио је Савић.
Подсјетио је да су у току радови на изградњи 10 kV далековода "Бојна – Кожље" у Сребреници, што директно утиче на стабилност снабдијевања ове општине.

„У току ове године изводе се редовни и инвестициони радови на кључним електроенергетским објектима на овом подручју. Планирани су редовни годишњи ремонти и реконструкције на подручју Теренске јединице Братунац, која покрива и Сребреницу, а обухвата мрежу са преко 300 трафо-станица и 470 км далековода“, рекао је Савић, додајући да је у посљедњих неколико година „Електро-Бијељина“ уложила значајна финансијска средства у електроенергетске објекте у Сребреници и Братунцу, с циљем смањења броја застоја на мрежи и побољшања квалитета испоруке електричне енергије.

„Тај тренд биће настављен и у овој години, да би наши корисници имали још стабилније енергетске прилике“, закључио је Савић.
Начелници општина Братунац и Сребреница захвалили су директору "Електро-Бијељине" на посјети и разговорима, оцијенивши их веома успјешним и корисним, у погледу побољшања електроенергетских услова за кориснике на овом подручју. Милош Вучић посебно је указао на потребу санирања оних дијелова мреже, због којих је, усљед временских неприлика, долазило до дужих прекида у испоруци електричне енергије. "Врло сам задовољан, јер сам од директора Савића добио увјеравања да ће те критичне тачке ускоро бити саниране", поручио је он.

Први човјек "Електро-Бијељине" посјетио је и запослене у Теренској јединици Братунац, са којима је, у пријатном разговору, размијенио мишљења и искуства, у вези са њиховим напорима на терену, којима су, скоро свакодневно, изложени.

Због радова на расјеци растиња на траси далековода 35 kV "Козлук – Брањево" и далековода 35 kV "Брањево – Лозница", у четвртак 19. марта 2026. године, без електричне енергије биће корисници "Електро-Бијељине" који се снабдевају из ТС 35 kV „Брањево“.
У термину 7:30 до 15 часова електричну енергију неће имати око 2.500 корисника у насељеним мјестима:
Најављени радови су од изузетног значаја за поузданост система дистрибуције електричне енергије у Подрињу.

У претходне двије године, „Електро-Бијељина“ је на подручју Општине Лопаре у изградњу и реконструкцију електроенергетских објеката уложила значајна финансијска средства. Између осталих, реконструисани су 10-киловолтни далеководи Тобут, Потраш, Мачковац, Шибошница, Пељаве, Прибој, Горња Тузла и Поточари. Рађенa је и реконструкција нисконапонске мреже на свим трафо-подручјима у Лопарама, а након невремена у току 2024. и 2025. године, замијењен је и значајан број стубова, што је побољшало квалитет испоруке електричне енергије корисницима и смањило број непланских застоја на мрежи.

О овим и темама у вези унапређења међусобне сарадње, било је данас ријечи на састанку руководства Општине Лопаре и чланова Управе ОДС „Електро-Бијељина“ у Лопарама.
- „Интензитет инвестиција и радова на подручју Лопара биће настављен и ове године, с акцентом на двострано и вишестрано напајање кључних објеката, чиме се максимално скраћује вријеме застоја у испоруци електричне енергије, када до њега, евентуално, дође. Радови ће редовно бити извођени и на сјечи растиња на трасама далековода и поправљању напонских прилика на нисконапонској мрежи.

С тим у вези, Управа „Електро-Бијељине“ остаје чврсто опредијељена да и убудуће инвестира у изградњу и одржавање електромреже, и на тај начин континуирано побољшава квалитет услуга својим корисницима“, рекао је директор „Електро-Бијељине“ Бојан Савић.

Тренутно „Електро-Бијељина“ на подручју Општине Лопаре има више од шест хиљада корисника и нове инвестиције у електромрежу и објекте су од капиталне важности.

Нови пројекти и унапређење сарадње, с циљем квалитетнијег снабдијевања корисника електричном енергијом, били су у фокусу разговора руководства ОДС „Електро-Бијељина“ на челу са директором Бојаном Савићем и извршним директором за теренске операције Миланом Лукићем у Пелагићеву са начелником ове општине Славком Тешићем.

-„Дошли смо да разговарамо са начелником Тешићем и хоћемо да створимо добар пословни амбијент на обострано задовољство. Циљ руководства „Електро-Бијељине“ и запослених је да сваки наш корисник има оптималне услове за напајање електричном енергијом и у том смислу смо спремни да чујемо и приједлоге у Пелагићеву. Тренутно стање електромреже и објеката у Посавини је на добром нивоу, али желимо да створимо још боље услове и спремни дочекамо нове изазове“, рекао је директор Савић.
У име општине Пелагићево, начелник Славко Тешић је изразио захвалност директору „Електро-Бијељине“ на посјети и истакао спремност да добра сарадња буде настављена и у предстојећем периоду.

-„Имамо добру сарадњу са „Електро-Бијељином“ и директором Бојаном Савићем, као и њиховим радницима у Пелагићеву, који су увијек били на висини задатка и у кратком року отклањали кварове и били у служби својих суграђана“, рекао је начелник Тешић.
У посљедњих неколико година „Електро-Бијељина“ је уложила значајна финансијска средства у електроенергетске објекте у Посавини, са циљем да се смањи број застоја на мрежи и побољша квалитет испоруке електричне енергије.

Након посјете Теренској јединици Зворник и успјешних разговора са тамошњим руководством Града и нашим запосленим радницима, Управа ОДС„Електро-Бијељина“, предвођена директором Бојаном Савићем, наставила је низ посјета теренским јединицама. У циљу припреме за планирани састанак са општинским руководством Лопара на којем би се усагласили приоритети у реконструкцији електродистрибутивне мреже, данас је директор „Електро-Бијељине“ Савић, обишао насеље Пукиш и увјерио се у динамику радова на електромрежи.

„Овдје смо данас да посјетимо мјештане Пукиша и наше колеге који су носиоци радова и подносе највећи терет посла. У складу с претходним обећањима да ћемо, као одговорно предузеће, предузети све мјере из своје надлежности и у складу са финансијским планом инвестиција, реконструисати мрежу на овом подручју, дошли смо да видимо како се радови одвијају и додатно увјеримо наше кориснике овог краја да ћемо одржати ријеч“, поручио је Савић и додао да је задовољан оним што је затекао на терену.

Он је рекао да је Управа предузећа врло свјесна потребе додатних инвестиција у електромрежу на овом подручју и да с тим у вези предузима све како би квалитет снабдијевања електричном енергијом у подмајевичком крају био унапријеђен.
„Ми нећемо овдје стати. Наставићемо праксу обиласка радова на слабим тачкама на мрежи, као и наших корисника, да бисмо у заједничким разговорима и размјени информација, пронашли најбоља и најбржа рјешења“, поручио је Савић.

Само у протеклој години, „Електро-Бијељина“ уложила је у реконструкцију електродистрибутивне мреже на подручју Лопара више од милион конвертибилних марака, док је Планом инвестиција за ову годину предвиђен наставак значајних улагања у циљу стварања оптималних услова за наше кориснике. Уз редовне, свакодневне радове, које обављају наши радници на терену, на подручју Лопара, у овој години, биће реконструисани далеководи „Шибошница“, и „Горња Тузла“, док ће санација мреже бити извршена на трафо-подручјима „Планина – Керовићи“, „Тобут 3“ и „Прибој 2“. Још један капитални пројекат, планиран у овој години, јесте и завршетак изградње трафо-станице „Пирковци“. Све то, несумњиво, унаприједиће квалитет снабдијевања електричном енергијом на овом подручју.

Усљед драстично повећане потрошње електричне енергије посљедњих дана, дистрибутивни систем ОДС „Електро-Бијељина“ налази се под изразито великим оптерећењем.
Разлог је јасан – грађани су, због изостанка централног гријања, принуђени да електричну енергију користе за догријавање својих станова, чиме се додатно угрожава стабилност електродистрибутивне мреже у граду. Уколико се оваква пракса настави, а Градска топлана и даље не буде у стању да обезбиједи редовно и функционално гријање својим корисницима, дистрибутивни систем електричне енергије биће изложен још већем оптерећењу и ризицима.

ОДС „Електро-Бијељина“ са своје стране предузима све расположиве мјере како би очувала стабилност система и обезбиједила континуирану снабдијевање електричном енергијом. Поред тога, очекујемо и од других надлежних, прије свега од Градске топлане, да без одлагања преузму пуну одговорност и обављају посао за који су задужени.
Радници „Електро-Бијељине“ улажу максималне напоре, посебно у кризним ситуацијама и током отклањања кварова на мрежи, често у изузетно тешким условима. Грађани Бијељине заслужују поуздано снабдијевање енергентима, а не пребацивање проблема са једног система на други.

Захваљујемо им на стрпљењу, али истовремено поручујемо да услови достојни живота у 21. вијеку подразумијевају функционалну топлану, а не ослањање на електро-мрежу као замјенско рјешење.

У просторијама ОДС „Електро-Бјељина“ одржан је састанака министра енергетике и рударства у Влади Републике Српске Петра Ђокића са Управом „Електро-Бијељине“ и координаторима теренских јединица, са циљем сагледавања тренутног стања и да се заједнички дефинишу план активности за наредни период и пројекције онога што се очекује у спровођењу свих активности. Према ријечима министра Ђокића, ово је први састанак оваквог типа и слични састанци биће организовани у свим другим операторима дистрибутивног система у Републици Српској.
- На састанку смо јасно констатовали да постоји низ проблема и да су они у највећем дијелу објективног карактера, прије свега због чињенице да је дистрибутивна мрежа у појединим дијеловима веома стара и да захтијева обимну реконструкцију. За такве реконструкције потребна су значајна финансијска средства, која у овом тренутку није могуће у потпуности обезбиједити како би се одмах ријешили сви проблеми. Због тога смо данас фокус ставили на критичне тачке – на она подручја која су и у претходном периоду, након обилних сњежних падавина, била највише погођена проблемима у снабдијевању електричном енергијом. Управо та подручја биће приоритет у интервенцијама, санацији стања и реконструкцији мреже, у обиму у којем је то могуће, како би се у наредном периоду овакви проблеми спријечили или, уколико до њих дође, свели на што краће застоје – изјавио је министар Петар Ђокић

Министар је јасно пренио став да Влада Републике Српске очекује далеко енергичније и одговорније активности свих субјеката у систему у односу на претходни период, како би се оправдала и повећања трошкова дистрибутивне мреже која су настала након одлука регулатора о прихватању захтјева дистрибутера. Сматра да одобрена тарифа није довољна да ријеши све губитке и проблеме, али у овом тренутку она мора послужити за неопходне и приоритетне интервенције.

- Након што будемо сигурни да су сва дистрибутивна предузећа, као и остали субјекти у енергетском систему Републике Српске, укључујући јавна предузећа у оквиру „Електропривреде Републике Српске“, урадили максимум онога што је у њиховој надлежности – а простора за већи ангажман свакако има – Влада ће реаговати и интервенисати, било паралелно с тим процесима или након тога.
У овој години планирали смо да помогнемо у рјешавању одређених финансијских изазова унутар система „Електропривреде Републике Српске“. Такође, обезбиједићемо контакте са кредиторима који могу омогућити адекватна финансијска средства за интервенције, прије свега у дистрибутивној мрежи на подручју цијеле Републике Српске. Настављамо да проблему приступамо крајње објективно, али истовремено и отворено препознајемо и рјешавамо оне проблеме који су субјективног карактера, односно који произилазе из начина руковођења и управљања у систему. Те слабости морају бити отклоњене, без обзира на то од кога су потекле, јер промјене морају бити видљиве и конкретне. Истовремено, важно је имати у виду да је шири регион Европе, укључујући и много развијеније државе, био погођен обилним сњежним падавинама које су изазвале прекиде у снабдијевању, понегдје и дуготрајне. На данашњем састанку јасно смо идентификовали кључна проблемска питања и на њих усмјерили пуну пажњу. Оно што можемо мијењати одмах – мијењамо одмах, а оно што захтијева дугорочнији приступ биће предмет планских активности у наредном периоду – поручио је министар Ђокић.

Бојан Савић, директор „Електро-Бијељине“, изразио је задовоство због квалитетног разговора на састанку са министром.
- Разговарали смо о резултатима оствареним у години иза нас, као и о плановима за текућу годину. Наравно, дотакли смо се и актуелне ситуације и изазова у вези са снабдијевањем електричном енергијом. Оно што је важно истаћи јесте да су, прије три дана, сви наши корисници имали обезбијеђено уредно снабдијевање електричном енергијом. Такође, изузетно је значајно што је данас представљен јасан план и стање на терену, уз препоруке и став наших матичних предузећа, да ћемо до 15. фебруара обићи сваку теренску јединицу и сваку локалну заједницу, како бисмо представили наше планове када је у питању снабдијевање електричном енергијом. Апсолутно је јасно да је ова година, иако се у јавности често представља као изузетно изазовна и тешка, донијела и бројне резултате о којима се ријетко говори. Обично се не истиче девет ствари које су успјешно урађене, већ се пажња усмјерава на једну која није. То, међутим, само потврђује да нас чека још много посла и да је наш план наставка реконструкције електроенергетске мреже апсолутно оправдан.Наша филозофија је да све мора бити у функцији струке и терена. Немогуће је да терен сам изнесе све изазове ако ми, као систем, не уложимо заједнички напор. Управа је током ове сезоне била у сталном контакту са штабом за ванредне ситуације, али ни десет штабова не може надомјестити оно што се не уради кроз снажне инвестиције у мрежу. Управо то је наш план – истакао је директор Бојан Савић и додао да је битна подршка коју „Електро-Бијељина“ добија од надлежних институција.
- Захваљујем се министру Ђокићу за подршку коју смо све вријеме имали, заједно са нашим матичним предузећем и директором Петровићем, који континуирано дају пуну подршку овим активностима. То је нешто што посебно охрабрује. Након 15. фебруара усагласићемо очекивања са свим локалним заједницама и теренским јединицама, договорити конкретне активности и тиме створити јасне обавезе и додатно умирити јавност када је у питању оно што ћемо радити у наредном периоду. Изазова ће увијек бити, али сам изузетно захвалан својим колегама, цјелокупној управи и, прије свега, људима на терену – радницима електродистрибуције, који су у протеклом периоду дали огроман допринос. Ниједна фотографија, нити један текст, не могу у потпуности приказати колико су ти људи уложили себе, жртвовали своје вријеме, па и празнике, радећи често у изузетно тешким и немогућим условима. То ћемо знати да цијенимо и препознамо кроз наше програме и правилнике – рекао је Савић.
Након овог састанка у „Електро-Бијељини“ очекује се јасан став и конкретан план активности који ће спровести оператори дистрибутивног система, у складу са политиком Владе Републике Српске, која се заснива на рационалном и ефикасном управљању ресурсима и пуној и досљедној примјени закона који уређују овај сектор.
Teренска јединица Бијељина покрива територију града Бијељина и општина Пелагићево и Доњи Жабари.
ТЈ Бијељина, преко својe 563 трафо станице и далековода укупне дужине од око 720 km, НН мреже и прикључака дужине око 2.790 km, електричном енергијом снабдијева 52.106 мјерних мјеста.
Теренска јединица Угљевик покрива територију општина Угљевик и Лопаре као и мањи дио територије градa Бијељина.
ТЈ Угљевик, преко својих 239 трафо станица и далековода укупне дужине од око 340 km, НН мреже и прикључака дужине око 1.130 km, електричном енергијом снабдијева 14.269 мјерних мјеста.
Теренска јединица Зворник покрива територије града Зворник и општине Осмаци.
ТЈ Зворник, преко своје 303 трафо станице и далековода укупне дужине од око 320 km, НН мреже и прикључака дужине око 1.450 km, електричном енергијом снабдијева 23.004 мјерна мјеста.
Теренска јединица Братунац покрива територију општина Братунац и Сребреница.
ТЈ Братунац, преко својих 307 трафо станица и далековода укупне дужине од око 470 km, НН мреже и прикључака дужине око 870 km, електричном енергијом снабдијева 11.814 мјерних мјеста.
Теренска јединица Власеница покрива територију општина Власеница, Милићи, Хан Пијесак и Шековићи.
ТЈ Власеница, преко својих 276 трафо станица и далековода укупне дужине од око 470 km, НН мреже и прикључака дужине око 1.080 km, електричном енергијом снабдијева 13.000 мјерних мјеста.